[ Select english language ]

[web mail]
LJUBLJANA
 
 
|   Domov   |   Predstavitev   |   Izobraževanje   |   Raziskave in razvoj   |   Projekti   |   Novice   |   Skupina LECAD   |   Stare spletne strani   |
         
   
 
   

MFF

Osnovni koncept

Koncept tehnike, metode oz. modela MFF lahko predstavimo na več različnih načinov. Zaradi nazornosti predstavitve bomo sprva predstavili osnovni, to je posplošen način, nato pa ob sprotnih predstavitvah dodali vedno več tvornih informacij. Osnovni in splošni koncept MFF je oblikovan tako, da se v celoti ujema s predstavljeno idejo in cilji. V osnovi ga sestavljajo trije sklopi, ki so našteti v nadaljevanju (slika 1):

Osnovni koncept predstavljen v treh sklopih
Slika 1 Osnovni koncept MFF, predstavljen v treh sklopih

  1. Sklop funkcijskih zahtev
  2. Ta sklop opredeljuje funkcijske zahteve, torej želene zahteve trga. Glede na dejstvo, da so zahteve trga prve in glavne informacije o bodočem izdelku, ima ta sklop izreden pomen, saj predstavlja prve vhodne informacije za nadaljnji razvoj. Kot se bo izkazalo v nadaljevanju, se te informacije združujejo v poseben seznam, imenovan »vhodni seznam funkcijskih zahtev«. Na podlagi tega lahko zasnujemo posebno preglednico (MFF), ki glede na funkcionalnosti išče ustrezne odgovore o možnih medsebojnih povezavah. Funkcijske zahteve (slika 1 levo) so znotraj osnovnega koncepta predstavljene splošno s pripadajočimi oznakami F1, F2, F3,…, Fn. Splošno teoretične oznake pri realni uporabi zamenjujejo konkretni nazivi (opisi) danih funkcijskih zahtev; npr. namesto F2 sledi »prevajanje električnega toka« itd. Funkcijske zahteve se na dnu slike 1 predstavljajo z zaporedno številko 1 in se preko puščic (iskanje povezav, rešitev) povezujejo s funkcionalnostmi (zaporedna številka 2) in z MFF (zaporedna številka 3).

  3. Sklop funkcionalnosti
  4. To je sklop, ki opredeljuje funkcionalnosti, torej posamezne možne izvedbe, delovne principe, lahko tudi »Wirk elemente«. Praviloma se na tem mestu funkcionalnosti predstavljajo kot posamezni tehnični sistemi. Funkcionalnosti (slika 1, desno) so znotraj osnovnega koncepta predstavljene splošno s pripadajočimi oznakami TS1, TS2, TS3,…, TSm. Splošno teoretične oznake pri realni uporabi zamenjujejo konkretni nazivi danih funkcionalnosti; npr. namesto TS3 sledi »žica« itd.
    Vsaka funkcionalnost je samostojna celota oz. sklop, ki se navzven predstavlja z glavnim nazivom (npr. TS3 oz. »žica«), navznoter pa vsebuje točno določene in pazljivo premišljene popise funkcij in parametrov (npr. funkcija »prevajanje električnega toka« vsebuje parametre, kot so: »tok«, »napetost«, »upor«, »presek« itd.). Ne glede na kompleksnost popisov predstavlja vsaka funkcionalnost za funkcijsko zahtevo vir možnih rešitev in informacij.
    Funkcionalnosti se na dnu slike 3.3 predstavljajo z zaporedno številko 2 in se preko puščic (iskanje povezav, rešitev) povezujejo s funkcijskimi zahtevami (zaporedna številka 1) ter z MFF (zaporedna številka 3).

  5. Sklop iskanja rešitev, povezav, MFF
  6. To je sklop, ki je namenjen iskanju rešitev funkcijskih zahtev. Na sliki 3.3 je ponazorjen z vprašajem, saj si na tem mestu znova in znova zastavljamo poglavitno vprašanje, katera funkcionalnost lahko izvede oz. rešuje določeno funkcijsko zahtevo. Da bi našli primeren odgovor, se znotraj tega sklopa v medsebojni odnos direktno privede funkcijske zahteve in funkcionalnosti. Možne rešitve poiščemo tako, da osnovno funkcijsko zahtevo primerjamo in preiščemo po vseh sklopih funkcionalnosti (funkcijah in parametrih). Če je prepoznana neka funkcija oz. parameter funkcionalnosti, ki bi lahko ustrezal funkcijski zahtevi, se ta skladno s podmatrikami ustrezno prikaže in ponudi v možen izbor.
    Ogrodje reševanja je zagotovljeno z jasno in predstavljivo matriko, ki jo imenujemo »matrika funkcije in funkcionalnosti« oz. krajše MFF. Matrika je popolnoma odvisna od želenega števila primerjav, načeloma pa je velikosti n x m. MFF se na dnu slike 3.3 predstavlja z zaporedno številko 3 in se preko puščic (iskanje povezav, rešitev) povezuje s funkcijskimi zahtevami (zaporedna številka 1) in s funkcionalnostmi (zaporedna številka 2). Predstavlja neke vrste nepogrešljiv vezni člen med 1 in 2.

Razvit koncept

Osnovni koncept MFF lahko v nadaljevanju predstavimo z razvitim konceptom MFF, v katerem je prvič opredeljeno, kako bo dejansko potekalo iskanje med funkcijskimi zahtevami in funkcionalnostmi. Iskanje poteka na podlagi posebej prilagojene matrike (slika 2), v kateri se v prvi stolpec navede vse želene funkcijske zahteve, v prvo vrstico pa vse funkcionalnosti. Ob upoštevanju n funkcijskih zahtev in m funkcionalnosti se oblikuje matrika velikosti n x m, v kateri vrstice predstavljajo funkcijske zahteve/funkcije, stolpci pa funkcionalnosti/tehnične sisteme (izvzemajoč prvo vrstico in prvi stolpec, v katerih se navaja le seznam funkcijskih zahtev in funkcionalnosti). Glede na matrično zasnovo se rešitve znotraj MFF iščejo na podlagi posameznih presekov, torej ko neka funkcijska zahteva preseka funkcionalnost, lahko prepozna možno rešitev (npr. med F1 in TS3). Preseke rešitev na sliki 3.4 ponazarjamo simbolično z vprašajem (?). Vprašaj razumemo kot »neznanko rešitve«, ki se lahko prepozna v primeru, da funkcionalnost ustreza funkcijski zahtevi. Na sliki 3.4 niso ponazorjeni popolnoma vsi možni preseki, ampak zaradi nazornosti matrike le nekateri (skupno pet (?)).

Razvit koncept MFF
Slika 2 Razvit koncept MFF

Posamezne povezave med funkcijskimi zahtevami in funkcionalnostmi so prikazane s črtkanimi puščicami, ki se lahko v nadaljevanju nadgrajujejo v polne. Polne puščice ponazarjajo vse nadaljnje, hkratne rešitve. To so vse rešitve nad prvo rešitvijo, se pravi: druga, tretja, četrta rešitev itd. Na ta način MFF poleg osnovnega reševanja sledi dobrim praksam sočasnega konstruiranja in posledično omogoča zelo hitro in jasno reševanje velikega števila funkcijskih zahtev. Celotna matrika MFF se reši praktično v enem koraku, zato lahko več časa namenimo prepoznavanju in interpretaciji rešitev ter se ne ukvarjamo s samim iskanjem podmatrik oz. presekov.

Celovit koncept MFF lahko najbolje prikažemo s posameznimi značilnostmi oz. s podrobnim konceptom. V osnovnem konceptu smo predstavili osnovne tri sklope, v razvitem konceptu smo predstavili osnovno obliko povezovanja teh treh sklopov in iskanja presekov, v podrobnem konceptu pa bomo predstavili natančno obliko in algoritem z vsemi pripadajočimi podrobnostmi končne rešitve.
Podroben koncept MFF (slika 3) je natančneje opredeljen razvit koncept. Da bo opredelitev čim bolj transparentna,  bomo koncept predstavili v petih sklopih, ki so:

  1. matematični model
  2. podmatrike, povezave in rešitve
  3. pregled rešitev
  4. dodatni podatki
  5. razvrščanje

Matematična oblika MFF (slika 3) sloni na matričnem zapisu in neposredni povezavi funkcijskih zahtev  in funkcionalnosti , pri čemer velja:

Matematična oblika MFF
Slika 3 Matematična oblika MFF